Choď na obsah Choď na menu
 


ako HRAT

25. 6. 2010

Stolný Tenis, alebo ping-pong je druh športu, pri ktorom je snahou hráča zahrať loptičku ponad sieťku na špeciálnom stole tak, aby jej vrátenie spôsobovalo ťažkosti súperovi, prípadne je nemohol vrátiť.

Stolný Tenis patrí medzi najrýchlejšie športové hry na svete, učí mať rýchly odhad hernej situácie a jej okamžité riešenie najvýhodnejším spôsobom. Stolný tenis je individuálny šport hraný v halách špeciálne na to určených, ale aj v klasických krytých halách, kde sa dajú rozmiestniť stoly na hru.

 

Z histórie stolného tenisu
Vznik stolného tenisu siaha až do obdobia pred dvoma tisícročiami. Hra sa nazývala gossima a do Európy ju z Japonska priniesli Angličania v 80-tych rokoch 19. storočia. Skutočným začiatkom stolného tenisu bol však tenis, ktorý sa jeho nadšenci snažili počas zimných mesiacov preniesť do sálového prostredia - na stôl. Stolný tenis sa najskôr hral na rôznych rozmeroch stolov, s gumovými poprípade korkovými loptičkami a drevenými raketami. Stolný tenis ako oficiálna športová hra sa začala zavedením celuloidovej loptičky do hry, a to Angličanom J. Gibbom v roku 1899. V roku 1909 sa stolný tenis začal šíriť z Anglicka do Európy ( Nemecka, Rakúska, Maďarska, Česko-Slovenska). Ako súťažná hra sa však dlho neudržal a pestoval sa viac ako spoločenská zábava. Až v roku 1920 sa u nás stolný tenis ako šport znova oživil a aj v ostatných európskych krajinách sa rýchlo rozvíjal.
Z hľadiska vývoja techniky, taktiky a použitia náčinia rozdeľujeme stolný tenis na:

1. obdobie drevenej rakety 1884 – 1926
2. obdobie gumenej rakety 1927 – 1951
3. obdobie špongiovej rakety 1952 – 1959
4. obdobie sendvičovej rakety 1960 – 1969
5. obdobie účinných druhov rakiet (od roku 1970 až dodnes)

 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.